Drukuj  

Zaproszenie na dyskusję wokół książki Dariusza Libionki pt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie


Zaproszenie na dyskusję wokół książki Dariusza Libionki pt. Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie

13.06.2017 13:33:0228 czerwca o godz. 18.00 wspólnie z Zespołem Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN zapraszamy na dyskusję panelową o książce Dariusza Libionki pt "Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie". Rozmawiać będą autor oraz prof. Joanna Tokarska-Bakir i Robert Szuchta, spotkanie poprowadzi prof. Jacek Leociak


Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN
oraz
Zespół Badań nad Literaturą Zagłady IBL PAN


zapraszają na dyskusję panelową o książceDariusza Libionki
Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.
Zarys problematyki


W dyskusji z autorem udział wezmą
prof. Joanna Tokarska-Bakir oraz Robert Szuchta
Spotkanie poprowadzi prof. Jacek Leociak

28 czerwca o godz. 18.00
ul. Nowy świat 72 (Pałac Staszica), sala 144

w trakcie spotkania będzie możliwośc nabycia książki w promocyjnej cenie


    Dariusz Libionka opisuje zagładę Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Jest to pierwsze monograficzne opracowanie tego tematu, choć Autor podkreśla w tytule, że chodzi tu jedynie o „zarys problematyki”.  Akcja „Reinhardt” była jednym z najbardziej przerażających epizodów w historii XX wieku! Kilkanaście miesięcy wystarczyło, aby niemieccy i austriaccy kaci położyli ostateczny kres wielowiekowej historii i kulturze polskich Żydów. Dariusz Libionka skupia się na działaniach sprawców i mechanizmach Zagład, opisując je w układzie problemowo-chronologicznym. Pisze o reakcjach Żydów i o postawach ludności chrześcijańskiej. Znamy poszczególne epizody, czytaliśmy o poszczególnych skupiskach dotkniętych eksterminacją, ale praca Libionki przytłacza skalą niewyobrażalnego, systematycznie przeprowadzonego mordu.

   Tę książkę powinno się czytać w ciszy i ze ściśniętym sercem. Ale o tej książce należy mówić głośno. Bardzo głośno. Dlaczego? Niemal każdy rynek polskich miast i miasteczek stawał się miejscem koncentracji deportowanych Żydów, niemal każda ulica polskich miast i miasteczek spłynęła wtedy krwią, niemal każda  większa stacja kolejowa była miejscem załadunku jadących na zagładę. Dziś wg badań przeprowadzonych w 2009 roku na zlecenie Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku na Treblinkę, największy obóz akcji „Reinhardt”, jako miejsce zagłady wskazało 13,8% Polaków, na Sobibór 1,9%, na Bełżec 0,9%. Dlatego będziemy o tej książce głośno mówić. Będziemy o niej dyskutować. Zapraszamy. 


 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl