Drukuj  

Premiera książki DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski


Premiera książki DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

09.04.2018 12:32:5822 kwietnia o godz. 18.00 zapraszamy do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na premierę długo oczekiwanej i szeroko już dyskutowanej książce "DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski".
 Zapraszamy na premierową prezentację i dyskusję poświęcone długo oczekiwanej i szeroko już dyskutowanej książce

DALEJ JEST NOC.
Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

w rozmowie prowadzonej przez dziennikarza Radio TOK FM JAKUBA JANISZEWSKIEGO udział wezmą redaktorzy książki prof. BARBARA ENGELKING i prof. Jan Grabowski oraz autorka jednego z rozdziałów Karolina Panz. Jako komentator wystąpi dr hab. Marcin Zaremba.

22 kwietnia, godz. 18.00
audytorium Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa

 

Książka „DALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” pod redakcją prof. Barbary Engelking i prof. Jana Grabowskiego to dwutomowe wydawnictwo będące podsumowaniem kilkuletniego projektu badawczego realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów pt. Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów. Autorami rozdziałów są Tomasz Frydel, Jan Grabowski, Dariusz Libionka, Dagmara Swałtek-Niewińska, Karolina Panz, Alina Skibińska, Jean Charles Szurek i Anna Zapalec.

Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań „żydowskich strategii przetrwania” jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mógł żywić nadal jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celów polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwójnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjówki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, których celem było znalezienie pomocy i kryjówki. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.

We wszystkich zbadanych powiatach najwięcej Żydów szukało pomocy nie w miasteczkach, ale w pobliskich wsiach – w domach swoich sąsiadów. Możliwość przetrwania w ogromnym stopniu zależała od chęci pomocy tychże sąsiadów - chrześcijan, od tego, czy byli w stanie przełamać strach wobec zagrożenia, jakie stanowili dla wspólnoty wiejskiej ukrywający się Żydzi. Nie sprzyjały temu obowiązujące normy grupowe, obecny wszędzie antysemityzm ani mechanizmy konformizmu społecznego. Tym bardziej podziwiać należy tych, którzy potrafili przeciwstawić się nie tylko niemieckim przepisom prawnym, lecz także pisanym i niepisanym regułom życia grupowego.

Premiera książki odbędzie się w ramach organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich cyklu „Czytelnia POLIN”

WSTĘP WOLNY

Przed i w trakcie spotkania będzie możliwość nabycia po raz pierwszy egzemplarzy książki w specjalnej, promocyjnej cenie.

 

Relacja video:

 


Projekt jest realizowany dzięki wspierciu finansowemu:

    

        

 

Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki” w latach 2014-2017

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl