![]() |
Recenzja - Wybór źródeł ...Źródła do nauczania o Holokauście Choć rzecz dotyczy edukacji o Holokauście, publikacja została pomyślana tak, aby w oparciu o nią można było dokonywać szeregu konstatacji także na aktualne tematy społeczne, jak też zatrącać o kwestie filozoficzne, tak na ogół zaniedbywane przez szkołę. Jaki piszą wydawcy, „edukacja o Zagładzie stwarza okazję do dyskusji na temat cech demokratycznego społeczeństwa i ich zagrożeń; ludzkich postaw i ich uwarunkowań; podstawowych wartości w życiu człowieka i społeczeństwa i ich antynomii: dobra – zła, miłości – nienawiści, tolerancji – dyskryminacji, odwagi – tchórzostwa i innych. O Zagładzie uczymy w kontekście walki z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią. Edukacja na ten trudny temat może być dobrym sposobem do kształtowania postaw tolerancji, otwartości, a także odpowiedzialności za przyszłość”.
Książka ma charakter przeglądowy – w jedenastu rozdziałach prezentuje dokumenty źródłowe dotyczące genezy, przebiegu i konsekwencji Holokaustu. Uwzględnia zatem zarówno teksty dotyczące ideologii nazizmu i początku niemieckich prześladowań Żydów, jak źródła z dziedziny trudnych relacji polsko-żydowskich. „Uważamy za celowe ukazanie postaw Polaków wobec Żydów w tym okresie [przed wybuchem II wojny światowej] oraz zwrócenie uwagi na ich ciągłość w czasach Zagłady, a także szczególną podatność części społeczeństwa polskiego na wpływy nazistowskiej propagandy antysemickiej” – czytamy we wstępie. Oprócz dokumentów obrazujących przebieg Holokaustu, a także jego historyczne i polityczne reperkusje, publikację zaopatrzono w cenny wybór tekstów literackich nawiązujących w ciągu dziesięcioleci do tego traumatycznego dla świadomości zachodnich społeczeństw wydarzenia. Dokumenty są tak dobrane, aby w jak największym stopniu mogły spełnić zadanie edukacyjne – a zatem by mogły być przyswojone przez uczniów w różnym wieku i z różnych środowisk. Szczególnie drastyczne opatrzono specjalnym znakiem, by nauczyciel mógł sam zadecydować o ich wykorzystaniu, biorąc pod uwagę wiek uczniów i ich przygotowanie do pracy z takim tekstem.
Jedyna krytyczna uwaga, którą należy skierować do wydawców tej cennej edycji, dotyczy niezręcznego tytułu. Brzmi on: "WYBÓR ŹRÓDEŁ DO NAUCZANIA O ZAGŁADZIE ŻYDÓW na okupowanych ziemiach polskich". Choć zachowuję tu kapitaliki w pisowni tytułu, jego absurdalność wydaje się oczywista – użyta w tytule fraza sugeruje, że chodzi o nauczanie na okupowanych ziemiach polskich. Znając uczniów, nie przypuszczam, aby przepuścili taką gratkę, zatem jedynym wyjściem byłoby chyba zaklejenie niefortunnego doprecyzowania paskiem papieru. Anna Pawlikowska
Publikacja zralizowana dzięki dotacji: www.holocaustresearch.pl> |