Drukuj  

Niebawem nowa pozycja w Bibliotece Świadectw Zagłady


Niebawem nowa pozycja w Bibliotece Świadectw Zagłady

23.02.2015 11:53:20



Intensywnie pracujemy by w początku kwietnia oddać do rąk czytelników kolejną pozycję w Bibliotece Świadectw Zagłady. Będą to opracowane przez Barbarę Engelking niezwykłe zapiski Mietka Pachtera.
 


UMIERAĆ TEŻ TRZEBA UMIEĆ ...

Mietek Pachter
oprac. i wstęp Barbara Engelking

Warszawa 2015, wydanie I
oprawa: twarda
cena katalogowa: 40,00 zł
ISBN: 978-83-63444-39-6
ISBN [ebook]: 978-83-63444-40-2

Lecząc gruźlicę w Szwajcarii w latach 1946–1947, Mietek Pachter spisuje swoje przeżycia z czasów wojny. Getto warszawskie, ukrywanie się w bunkrach w czasie powstania, wywózka do Majdanka, następnie do obozu pracy przymusowej przy zakładach HASAG w Skarżysku i Częstochowie. Wspomnienia Mietka to opowieść o miłości – tej do rodziców, która pomogła mu przeżyć getto, oraz tej do brata Wilka, która pomogła mu przeżyć obozy.

„Bierzemy, powiedzmy, narzędzia stolarskie od pierwszego lepszego fachowca i idziemy na wachę. Dochodzimy do niemca i mówimy, że zostaliśmy przysłani z gminy żydowskiej i mamy mu zrobić szafę lub coś innego w budzie – czy by nie chciał być tak łaskawy i wejść z nami do budki, pokazać nam, co mamy zrobić i w jakim stylu itp. Gdy dodaliśmy jeszcze kilka pochlebnych słów dla niego, zachęcając go tym, ten bez namysłu wchodził do budki. Ja z Wilkiem wchodzimy też, ja trzymam narzędzia i staję przy okienku, by mnie widział, a nie okno, a Wilek pokazuje mu odpowiednie ściany i określamy w fantazji szafę i [co] tam jeszcze dusza zapragnęła. Ja, stojąc przy okienku, słyszę, ile wozów przeszło, tu panuje współpraca. Gdy się bierze na «ścianę» niemca, to mają przejechać wszystkie wozy, wszystko jedno czyje. Wiedząc, że robota nasza skończona, dajemy mu kartkę do podpisania z obstalunkami – pisaną po żydowsku – ten podpisuje i my mamy pójść do gminy po zatwierdzenie […]”.

 

Praca naukowa finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Humanistyki”


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl