Drukuj  

Zapis seminarium: październik 2010


Zapis seminarium: październik 2010

25.10.2010 09:33:04


 
21 października 2010 - Teresa Torańska, IRENA SENDLEROWA -Co wiemy? Prezentujemy zapis audio referatu i dyskusji oraz galerię FOTO


relacja audio i foto   

21 października 2011
Marta Janczewska


Podstawowe pytanie brzmi: co dziś wiemy o Irenie Sendlerowej? Czy i na ile jej rosnąca sława przeradza się w legendę, która przesłania tę ze wszech miar fascynująca postać polskiej historii najnowszej? Podczas seminarium Teresa Torańska starała się wspólnie z gośćmi seminarium szukać odpowiedzi na te pytania. Zaprezentowała wyniki swoich poszukiwań i rozczarowań związanych z odkrywaniem historii Ireny Sendlerowej i jej dokonań.

 

Teresa Torańska - dziennikarka i pisarka, mistrzyni rozmowy, autorka takich książek jak słynni "Oni" - rozmowy z komunistycznymi dygnitarzami i ideologami (wydana 1985 w drugim obiegu, liczne wznowienia i przekłady, nagroda podziemnej Solidarności w 1985 oraz PEN Clubu w 2000); "My"(1994) - na którą złożyły się wywiady m.in. Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jarosławem Kaczyńskim ; "Byli" (2006) - tym razem wśród rozmówców Torańskiej są m.in.: Wojciech Jaruzelski, Jerzy Urban, Maciej Szczepański, prezes Radiokomitetu w latach 1972-80, minister kultury Józef Tejchma i szef Urzędu do spraw Wyznań Kazimierz Kąkol; w książce "Są. Rozmowy o dobrych uczuciach" (2007) - słyszymy m.in. opowieści Adama Daniela Rotfelda, Michała Głowińskiego czy Wandy Wiłkomirskiej; natomiast w książce "Jesteśmy. rozstania '68" (2008) rozmówcami Autorki są marcowi emigranci. Od 2000 r. pracuje w "Dużym Formacie", dodatku do "Gazety Wyborczej", gdzie przeprowadza wywiady z czołowymi postaciami polskiej sceny publicznej.

 

relacja audio i foto      

Archiwum seminariów i relacje audio 

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl