Uroczystość wręczenia Alinie Skibińskiej Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2012Uroczystość wręczenia Alinie Skibińskiej Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 201201.10.2012 15:01:40
ALINA SKIBIŃSKA laureatką Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2012 Uroczystość wręczenia nagrody obędzie się 16 października 2012 roku, o godzinie 18:00 w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma, sala w Błękitnym Wieżowcu przy pl. Bankowym, wejście od ul. Tłomackie Laudację na cześć laureatki wygłosi prof. dr hab. Feliks Tych. Nagroda ta, ustanowiona przez Profesora Jana Karskiego w 1992 roku i administrowana przez Żydowski Instytut Naukowy YIVO (YIVO Institute for Jewish Research) w Nowym Jorku, jest przyznawana dorocznie autorom publikacji odzwierciedlających wkład Żydów polskich w kulturę polską. Wysokość nagrody wynosi $5000. Laureatkę nagrody wybrał Komitet w składzie: prof. Jerzy Tomaszewski, prof. Feliks Tych, prof. Paweł Śpiewak (dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie), dr Jonathan Brent (dyrektor YIVO Institute for Jewish Research) i Marek Web, sekretarz Komitetu Nagrody.
Alina Skibińska jest badaczką dziejów Żydów polskich w okresie okupacji hitlerowskiej. Jest przedstawicielką w Polsce U.S. Holocaust Memorial Museum (USHMM) w Waszyngtonie. Z ramienia USHMM współpracuje z instytucjami gromadzącymi i opracowującymi materiały archiwalne o Zagładzie; pośredniczy również w kontaktach między USHMM a naukowcami, historykami, archiwistami i pracownikami muzeów w Polsce. Od 2003 roku jest członkiem Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN i członkiem redakcji rocznika naukowego „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” w którym też drukuje wiele swoich prac. Uczestniczyła w projektach badawczych Centrum poświęconych takim zagadnieniom jak: życie i zagłada Żydów w dystrykcie warszawskim, 1939-1945; bezpośrednie i długofalowe skutki Zagłady w Polsce, 1944-2010; ludność wiejska w Generalnym Gubernatorstwie wobec Zagłady i ukrywania się Żydów, 1942-1945; losy mienia żydowskiego pod okupacją niemiecką i we wczesnych latach powojennych, 1939-1950.
www.holocaustresearch.pl> |