Drukuj  

Uroczystość upamiętnienia w Jagielle-Niechciałce


Uroczystość upamiętnienia w Jagielle-Niechciałce

22.11.2016 11:02:2920 listopada uroczyście uczciliśmy spotkaniem i międzywyznaniową modlitwą zamordowanych Żydów z Gniewczyny i Kańczugi
 


Obeliski zastapiły bezimienne tabliczki

W ubiegłą niedzielę, 20 listopada podczas uroczystego spotkania domkneliśmy podjęte wiele miesięcy (a nawet lat) temu zobowiązanie upamiętnienia Żydów męczonych, denuncjowanych i zamordowanych w Gniewczynie i Kańczudze przez swoich sąsiadów.

Moralne zobowiązanie, które podjęliśmy na siebie wydając książkę Tadeusza Markiela i Aliny Skibińskej, Jakie to ma znaczenie czy zrobili to z chciwości ... Zagłada domu Trynczerów symbolicznie domknęliśmy odsłaniając wczoraj dwa obeliski upamiętniające pomordowanych. Po ekshumacjach w Gniewczynie i Kańczudze w 1945 roku ich szczątki przeniesiono na cmentaz wojenny w Jagielle-Niechciałce i pochowano w zbiorowych grobach. Dotychczas miejsca spoczynku oznaczone były jedynie tabliczkami z numerami protokołów ekshumacyjnych. Dzięki publicznej zbiórce, dzięki hojności przyjaciół Centrum i naszych czytelników, a także wsparciu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, te bezimienne tabliczki zastąpiły blisko dwumetrowe granitowe obeliski z imionami i nazwiskami. Dzięki współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie nad grobami zgromadził się minjan, wybrzmiały El Male Rachamim z modlitwą za wszystkich zmarłych odmówione przez rabina Yehoshue Ellisa i kadisz odmówiony przez Łukasza Biedkę, słowami psalmu modlił się także wikary z rzymskokatolickiej parafii w Gniewczynie.

 

   

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl