Drukuj  

12 Dni Książki Żydowskiej


12 Dni Książki Żydowskiej

07.05.2009 14:04:43



W dniach 17-21 maja br. odbędą się 12 już Dni Książki Żydowskiej Szczególnie polecamy spotkanie 19 maja o godz. 18.00 - Jacek Leociak, Ewa Wiatr i Jakub Petelewicz rozmawiać będą o wartośći edycji świadectw Zagłady.


    program Dni Książki Żydowskiej

Już po raz dwunasty Stowarzyszenie Midrasz organizuje w Warszawie Dni Książki Żydowskiej. Program tegorocznej imprezy, która odbędzie się między 17 a 21 maja, obejmuje około trzydziestu spotkań autorskich, wykładów oraz dyskusji, a także wystawy, koncerty i pokazy filmów.

Od samego początku Dni Książki Żydowskiej miały służyć zbliżeniu Polaków i Żydów, szerzeniu tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Książka staje się pretekstem do głębszego poznania historii, tradycji, kultury i religii Żydów. Prowokuje do dyskusji na tematy trudne, a tak istotne z punktu widzenia dawnych i współczesnych stosunków polsko-żydowskich, a także dialogu judaizmu z chrześcijaństwem.

Od zakończenia ubiegłorocznych Dni Książki ukazało się kilkadziesiąt nowych tytułów poświęconych tematyce żydowskiej. Na specjalnie zorganizowanych stoiskach z książkami znajdzie się około ośmiuset pozycji w języku polskim i angielskim.

Jak co roku do wzięcia udziału w Dniach Książki zaproszono wielu pisarzy, dziennikarzy, naukowców. W programie m.in. dyskusje o Freudzie i kobietach, chasydyzmie, judaizmie w filozofii XX wieku, izraelskiej literaturze popularnej.


Na targach pojawią się m.in. Pia Kristina Garde, Jacek Leociak, Ewa Koźmińska-Frejlak, Zenon Neumark, Martin Pollack, Szymon Rudnicki, Joanna Tokarska-Bakir, Jonathan Wilson.

Dni Książki Żydowskiej są organizowane przez Stowarzyszenie Midrasz przy współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundacją Ronalda S. Laudera, Fundacją Konrada Adenauera, Austriackim Forum Kultury, Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Fundacją „Shalom” , a także wydawnictwami: Austeria oraz Czarne.
 

 

 

Zapraszamy na panel dyskusjyjny pt. Czy warto wydawać świadectwa Zagłady?
wtorek, 19 kwietnia, godz. 18.00

Jacek Leociak, Ewa Wiatr i Jakub Petelewicz rozmawiać będą o prolemach edycji źródeł na kanwie wydanych zapisów Szmula Rozensztajna, Notatnik i Pereca Opoczyńskiego, Reportaże z getta warszawskiego

więcej ...


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl