Seminaria materiały grudzień 201016 grudnia 2010 ISKĄD TO MILCZENIE NAD ŁÓDZKIM GETTEM - "Kronika Getta Łódzkiego" - źródło do dziejów getta łódzkiego?
Skąd to milczenie nad łódzkim gettem? Czy współcześni historycy boją się fenomenu łódzkiego getta, mimo że pozostał po nim ogromy materiał badawczy? Dyskusja nad miejscem łódzkiego getta w historiografii Holocaustu toczy się od końca wojny. Przyczynkiem do jej kolejnej odsłony może stać się pełne polskie wydanie Kroniki Getta Łódzkiego, dokumentującej życie w getcie we wszelkich jego aspektach od stycznia 1941 r. do końca lipca 1944 r. Nasuwają się bowiem pytania, w jaki sposób odczytywać tekst Kroniki. Czy jest to tzw. tekst dworski, pisany na zamówienie dyktatora łódzkiego getta Chaima Mordechaja Rumkowskiego za cenę dostania się do uprzywilejowanej grupy możnych getta i przez co pokazujący żydowski świat w sposób wypaczony i jednostronny. A może jednak kronikarze podołali postawionemu sobie zadaniu upamiętnienia dla przyszłych pokoleń dziejów Żydów w Litzmannstadt Getto, choć nie mówili wszystkiego wprost. Na ile warunki powstawania Kroniki i wielu podobnych źródeł w ramach oficjalnej administracji getta determinują ich charakter, treść i wiarygodność. Czy można czytać je tak, jak materiały z Archiwum Ringelbluma?
Ewa Wiatr - pracownik Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego, członek zespołu przygotowującego polskie i niemieckie wydanie "Kroniki Getta Łódzkiego".
Krystyna Radziszewska - Katedra Literatury Kultury i Niemiec, Austrii i Szwajcarii, członek zespołu przygotowującego polskie i niemieckie wydanie "Kroniki Getta Łódzkiego" odpowiedzialna na koordynację tłumaczeń tekstów z języka niemieckiego. Joanna Szczęsna - dziennikarka, reporterka i pisarka. Wspólnie z Anną Bikont jest autorką książek: Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej oraz Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu, za którą obie autorki uhonorowano Nagrodą Wielką Fundacji Kultury w 2007 roku.
Archiwum seminariów i relacje audio
www.holocaustresearch.pl> |