Call for Articles - Zagłada Żydów. Studia i Materiały 2026
Call for Articles 2026
Call for Articles
Powiązania naukowej refleksji nad Zagładą ze współczesnością – nowe źródła i technologie w badaniach
Ostatnia dekada przyniosła przełom w badaniach nad Zagładą zarówno w zakresie dostępności źr&oacu...
Zapraszamy na krakowskie spotkanie z książką Oto widać i oto słychać
W Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, 4 marca, godz. 18.00 - o książce "Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady na okupowanych ziemiach polskich" rozmawiać będą Agnieszka Haska, Roma Sendyka i Piotr Sadzik.
Z ogromnym żalem żegnamy Mariana Turskiego, dziennikarza, historyka, Ocalałego, niezwykłego człowieka, którego słuchano i który zmuszał do słuchania. A mówił On nie tylko o przeszłości i lekcjach z niej płynących dla współczesnego świata, ale też w...
Otwarte Seminarium Naukowe Centrum: Maria Ferenc, Mordechaj Anielewicz i jego rola w końcowym okresie istnienia getta
Otwarte Seminarium Naukowe
Maria Ferenc
Mordechaj Anielewicz i jego rola w końcowym okresie istnienia getta warszawskiego
(18 stycznia - 18 kwietnia 1943 r.)
Fot. Budynki szopu Schultza przy ul. Okopowej, listopad 1942. Są to jedne z bardzo nieli...
Konkurs na stanowisko stypendialne dla magistrantów/ek
Zapraszamy magistrantów do udziału w konkursie stypendialnym w projekcie badawczym realizowanym w Centrum pod kierownictwem prof. Barbary Engelking. Dla rozpoczynających aktywność naukową badaczek/czy będzie to wyjątkowa szansa by czerpać wiedzę od dużego i zróżnicowanego tematycznie zespołu, pod kierownictwem niezwykle doświadczonej liderki.
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Odszedł Julian Baranowski
Odszedł Julian Baranowski
23.11.2009 07:07:25
22 listopada 2009 r. zmarł Julian Baranowski archiwista i historyk Łodzi, autor wielu książek i artykułów o getcie łódzkim i losie Żydów w Kraju Wart (Warthegau)
Julian Baranowski
Jak mało kto znal Łódź, Bałuty, tereny po byłym getcie, każdy dosłownie tam kąt, i jak mało kto znał przeogromne archiwalia dotyczące Ghetto Litzmannstadt. Gdyby nie on i jego wiedza, zakończona ostatnio publikacja pięciu tomów Kroniki Getta Łódzkiego zapewne nie mogłaby się ukazać. Zdążył ją jeszcze zobaczyć.
Był poza tym wspaniałym człowiekiem, którego w każdej chwili można było poprosić o pomoc, radę, wskazówki. Nigdy jej nie odmówił.
Pracował przy niezliczonych projektach, publikacjach, wystawach, filmach.
Znało go mnóstwo ludzi nie tylko w Lodzi.
Julek to była instytucja sama w sobie.
Widziałam go trzy tygodnie temu, wyniszczonego okrutnie przez chorobę. Był jeszcze pełen optymizmu, właśnie wyszedł ze szpitala i miał plany dalszej pracy naukowej, zaangażowany bez reszty w to co robił.
Alina Skibińska
zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów