Call for Articles - Zagłada Żydów. Studia i Materiały 2026
Call for Articles 2026
Call for Articles
Powiązania naukowej refleksji nad Zagładą ze współczesnością – nowe źródła i technologie w badaniach
Ostatnia dekada przyniosła przełom w badaniach nad Zagładą zarówno w zakresie dostępności źr&oacu...
Zapraszamy na krakowskie spotkanie z książką Oto widać i oto słychać
W Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie, 4 marca, godz. 18.00 - o książce "Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady na okupowanych ziemiach polskich" rozmawiać będą Agnieszka Haska, Roma Sendyka i Piotr Sadzik.
Z ogromnym żalem żegnamy Mariana Turskiego, dziennikarza, historyka, Ocalałego, niezwykłego człowieka, którego słuchano i który zmuszał do słuchania. A mówił On nie tylko o przeszłości i lekcjach z niej płynących dla współczesnego świata, ale też w...
Otwarte Seminarium Naukowe Centrum: Maria Ferenc, Mordechaj Anielewicz i jego rola w końcowym okresie istnienia getta
Otwarte Seminarium Naukowe
Maria Ferenc
Mordechaj Anielewicz i jego rola w końcowym okresie istnienia getta warszawskiego
(18 stycznia - 18 kwietnia 1943 r.)
Fot. Budynki szopu Schultza przy ul. Okopowej, listopad 1942. Są to jedne z bardzo nieli...
Konkurs na stanowisko stypendialne dla magistrantów/ek
Zapraszamy magistrantów do udziału w konkursie stypendialnym w projekcie badawczym realizowanym w Centrum pod kierownictwem prof. Barbary Engelking. Dla rozpoczynających aktywność naukową badaczek/czy będzie to wyjątkowa szansa by czerpać wiedzę od dużego i zróżnicowanego tematycznie zespołu, pod kierownictwem niezwykle doświadczonej liderki.
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Plagiatorzy nagrodzeni !
Plagiatorzy nagrodzeni !
11.12.2009 21:42:30
Wśród laureatów Grand Press 2009 („najbardziej prestiżowego konkursu dziennikarskiego w Polsce”), które zostały wręczone 10 listopada 2009 r., znaleźli się dziennikarze „Gazety Wyborczej” Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski.
Niedawni plagiatorzy nagrodzeni przez środowisko dziennikarskie
Wśród laureatów Grand Press 2009 („najbardziej prestiżowego konkursu dziennikarskiego w Polsce”), które zostały wręczone 10 listopada 2009 r., znaleźli się dziennikarze „Gazety Wyborczej” Piotr Głuchowski i Marcin Kowalski, których tekst pt. Ukochany syn Wielkiego Wodza, opublikowany w dodatku do „GW” „Duży Format”, uznano za „najlepszy reportaż prasowy w 2009”. Informacje na ten temat podały bez komentarzy „Gazeta Wyborcza” (nr 290, s. 2) i jej portal internetowy, a także inne media.
Zapomniano, iż zimą br. obaj laureaci zostali przyłapani na niezgodnych z etyką zawodową praktykach, wskutek czego ich książka pt. Odwet. Prawdziwa historia braci Bielskich została wycofana ze sprzedaży.
Nie negując wartości tekstu uznanego za „najlepszy reportaż 2009 roku”, tak szybkie i bezrefleksyjne przejście przez środowisko dziennikarskie do porządku dziennego nad niedawnym przypadkiem działań dwuznacznych moralnie i złamania zasad profesjonalizmu, jest nie tylko zdumiewające, ale i godne ubolewania. Zwłaszcza w kontekście apelu redaktora Piotra Pacewicza o kierowanie się przy wyborze względami merytorycznymi (Niedziennikarz roku, „Gazeta Wyborcza” ,18 XII 2008).
Tegoroczny werdykt dowodzi, że problem środowiska dziennikarskiego jest głębszy aniżeli tylko promowanie pracowników telewizji kosztem dziennikarzy prasowych.
Wśród kryteriów, którymi kieruje się jury, nominując zgłoszone materiały oraz przyznając nagrodę, jest – jak wynika z regulaminu widniejącego na stronie internetowej miesięcznika „Press” – „zachowanie standardów etycznych dziennikarstwa”. Nie sposób wyobrazić sobie, by „wybitni przedstawiciele polskich wydawnictw prasowych, stacji telewizyjnych i radiowych” nominujący materiały do nagrody, a także głosujący dziennikarze nie wiedzieli o kompromitującym incydencie związanym z książką Odwet. Mimo to nie dostrzegli sprzeczności między owymi standardami a postawą jej autorów. Samym laureatom można zaś pozazdrościć znakomitego samopoczucia.
Dariusz Libionka
redaktor naczelny rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”, współautor polemiki z książką Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego.
Polemiki wokół książki Piotra Głuchowskiego i Marcina Kowalskiego Odwet. Prawdziwa historia braci Bielskich
nic już dla ludzi pióra nie znaczy. Choć w zasadzie po zastanowieniu dochodzę do wniosku, że t...
nic już dla ludzi pióra nie znaczy. Choć w zasadzie po zastanowieniu dochodzę do wniosku, że trudno panów Głuchowskiego i Kowalskiego nazwać 'ludźmi pióra' - może raczej ludźmi 'kopiuj/wklej' ...