Menu
20. numer rocznika 'Zagłada Żydów. Studia i Materiały'
Prezentujemy kolejny. 20. już, jubileuszowy numer rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" w formule ONLINE FIRST - Open Acces. Tematem przewodnim nowego tomu czasopisma „Zagłada Żydów. Studia i Materiały” jest szeroko pojęty temat PSYCHOLOGIA a ZAGŁADA.
Premiera i dyskusja o książce OTO WIDAĆ I OTO SŁYCHAĆ
Zapraszamy na premierową prezentację i dyskusję - Oto widać i oto słychać. Świadkowie Zagłady w okupowanej Polsce, najnowszej publikacji Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Krzysztof Persak rozmawiać będzie z redaktorami tomu Barbarą Engelking, Jackiem Leociakiem i Dariuszem Libionką
Replika Michała Kowalskiego na artykuł Jana Grabowskiego i Katarzyny Markusz
Michał Kowalski, autor rozdziału pt. „Chyba Żydów będą brać do Treblinki. Lepiej będzie, gdy zostaniesz w domu”. Polscy mieszkańcy miasteczek leżących wokół Treblinki jako świadkowie Zagłady. Studium lokalne, który ukazał sie w tomie "Oto widać i oto słychać" odpowiada na artykuł prof. Jana Grabowskiego i dr Katarzyny Markusz z portalu Jewish.pl NAGRODY POLIN 2024
Wyróżnienie w konkursie NAGRODY POLIN 2024 dla członkini Centrum dr Karoliny Panz
ZAPOWIEDŹ WYDAWNICZA - Oto widać i oto słychać
W listopadzie, po długim oczcekiwaniu, ukaże się najnowsza publikacja podsumowująca projekt badawczy Centrum pt. „Świadkowie Holokaustu – społeczeństwo polskie na terenach okupowanych wobec zagłady Żydów (1939–1945)”
subskrybuj NEWSLETTER
|
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Wobec ataków na »Dalej jest noc« i wiarygodność naukową Centrum
Wobec ataków na »Dalej jest noc« i wiarygodność naukową Centrum12.03.2019 12:21:09
Oświadczenie wobec ataków medialnych na książkę "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski", jej autorów oraz próby podważania wiarygodności naukowej Centrum Badań nad Zagładą Żydów.
W ostatnich dniach Centrum Badań nad Zagładą Żydów rozpoczęło na swojej stronie internetowej sukcesywne publikowanie odpowiedzi autorów tomów Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski na zastrzeżenia i zarzuty podniesione w publikacjach pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Odpowiadamy rzeczowo, mimo że obserwujemy próby zdyskredytowania naszych badań oraz opartej na nich książki za pomocą sensacyjnych materiałów w mediach, zawierających – obok wątków merytorycznych – niedopuszczalne generalizacje, manipulacje i pomówienia. Wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec takich metod.
Sukcesywnie będziemy udostępniać kolejne odpowiedzi, uwzględniające także krytyczne uwagi z najnowszych tekstów. Jednocześnie pragniemy zaznaczyć, że nie dysponujemy aparatem dużej instytucji ani środkami, które umożliwiłyby nam reagowanie natychmiast na każdy artykuł czy wypowiedź w mediach elektronicznych.
Dalej jest noc to dwutomowa publikacja o losach Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski, będąca efektem wieloletniego projektu badawczego. Dyskusja na temat zawartych w niej ustaleń winna odbywać się zgodnie z regułami przyjętymi w świecie naukowym. Jesteśmy gotowi na prowadzenie takiej krytycznej debaty. Natomiast nazywanie ustaleń badawczych „mistyfikacją”, „kłamstwem na temat Polski i Polaków”, podważanie rzetelności i warsztatu naukowego czy wreszcie sugerowanie, że celem naszej książki jest „przypisanie większej odpowiedzialności Polakom za Holokaust”, nie ma nic wspólnego ani z treścią tomów, ani dyskursem akademickim, ani standardami dziennikarskimi; jest to brutalny medialny atak na autorów książki, ich dorobek oraz niezależność naukową.
członkowie Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN
oraz autorzy opracowań zawartych w tomach "Dalej jest noc."
odpowiedzi autorów "Dalej jest noc"
|