Menu
AktualnościZ wielkim żalem żegnamy prof. Michała Głowińskiego
Żegnamy Nechamę Tec
Ze smutkiem żegnamy prof. Nechamę Tec, która była z Centrum przez długie lata. Członkini Rady Naukowej rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" od chwili jego powstania. Oświadczenie wobec ataku na wykład prof. Jana Grabowskiego
Doktorat HC Tel Aviv University dla Barbary Engelking Zapraszamy na seminarium EHRI w Łodzi - »Microhistories of the Holocaust«
subskrybuj
NEWSLETTER |
Zagłada Żydów.
Zagłada Żydów.
Sewek Okonowski, oprac. Marta Janczewska
CZYTAJĄC GAZETĘ NIEMIECKĄ ...
Zagłada Żydów.
Raul Hilberg
Holocaust Studies and Materials
Zagłada Żydów.
Wybór źródeł do nauczania o zagładzie Żydów
Zagłada Żydów.
Zagłada Żydów. Studia i Materiały
Prowincja noc.
Zagłada Żydów. Studia i Materiały
"Jestem Żydem, chcę wejść!".
Zagłada Żydów. Studia i Materiały
aaa
Centrum Badań nad Zagładą Żydów
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl zapowiedzi wydawniczeDALEJ JEST NOC. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań „żydowskich strategii przetrwania” jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mógł żywić nadal jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celów polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwójnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjówki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, których celem było znalezienie pomocy i kryjówki. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.
Wymowa liczb jest nieubłagana: dwóch spośród każdych trzech Żydów poszukujących ratunku – zginęło. Zamieszczone w tomach opracowania dostarczają dowodów wskazujących na znaczną – i większą, aniżeli się to dotychczas wydawało – skalę uczestnictwa Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli.
Biblioteka Świadectw Zagłady
W numerze między innymi: STUDIA Z WARSZTATÓW BADAWCZYCH MATERIAŁY PUNKTY WIDZENIA OMÓWIENIA
UPAMIĘTNIANIE ZAGŁADY
Małe formy Recenzje Wydarzenia
W roku 2008 po raz pierwszy ukazała się edycja anglojęzyczna pt. Holocaust Studies and Materials zawierająca wybrane artykuły publikowane w edycji polskiej. Numer 2/2010 Holocaust Studies and Materials, który ukazał się w roku 2010 zawiera wybrane artykuły opublikowane w polskojezycznej edycji Zagłada Żydów. Studia i Materiały w latach 2008-2010; w jęz. angielskim. Numer 3/2013 Holocaust Studies and Materials, który ukazał się w roku 2013 zawiera wybrane artykuły opublikowane w polskojezycznej edycji Zagłada Żydów. Studia i Materiały w latach 2011-2013; w jęz. angielskim.
|