6 grudnia 2013 roku Sejm RP uchwalił 2014 rok Rokiem Jana Karskiego. W 2014 roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Karskiego – emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego, autora raportów z okupowanej Polski, kawalera Orderu Orła Białego oraz honorowego obywatela Izraela.
Zainspirowani tym faktem rozpoczynamy dyskusję. W tym miejscu publikować będziemy artykuły i materiały związane z obchodami, misją i osobą Karskiego a także (na co liczymy) toczącą się wokół debatą. Zapraszamy do udziału w debacie i nadsyłania propozycji tekstów czy głosów do publikacji. Zachęcamy do analizy enuncjacji prasowych, książek, filmów i wydarzeń publicznych. Zapraszamy do publicznej dyskusji o granicach posługiwania się dorobkiem Karskiego, opisywania jego postawy i roli, oraz ich używania w kreowaniu polityki historycznej. Zapraszamy do nadsyłania tekstów polemicznych, publicystycznych i naukowych.
Upamiętnianie Polaków Niosących Pomoc
Jan Grabowski ...
Od pewnego czasu mnożą się inicjatywy mające na celu dalsze wyeksponowanie i podkreślenie wojennych zasług narodu polskiego w akcji ratowania Żydów. Rzecznicy upamiętniania, piętnując rzekomą indyferencję i niepamięć dzisiejszych Polaków w odniesieniu do bohaterstwa przodków, ponawiają apele o jak najczęstsze upamiętnianie Sprawiedliwych, o dedykowanie im takich czy innych fragmentów przestrzeni publicznej. Jest to o tyle niefortunne, że wśród ludzi mniej obeznanych z tematyką stosunków polsko-żydowskich podczas wojny (a takich w końcu jest zdecydowana większość), może powstać niczym nieuzasadnione przekonanie, że pomaganie Żydom było czymś naturalnym, a że na ginących Żydów większość „aryjskich” współobywateli patrzyła choćby z sympatią. Nic bardziej błędnego - o czym za chwilę..
więcej
Jan Karski – porozmawiajmy poważnie
Mówi Adam Puławski, historyk
Adam Leszczyński: Czy Alianci dużo wiedzieli o Zagładzie?
Adam Puławski: Oczywiście, że wiedzieli! To mit, że nie wiedzieli. Informacje o Zagładzie spływały do Londynu od momentu, kiedy się zaczęła - a zaczęła się po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej 22 czerwca 1941 r., półtora roku przed misją Jana Karskiego do Londynu ...
więcej